Uppfödare

Bichon Havanias

Genom att använda en av de många uppfödare som återfinns på BBHC:s uppfödarlista kan Du som valpköpare vara säker på att uppfödaren endast använder hälsoundersökta djur i sin avel. För att säkerställa denna trygghet förbinder sig uppfödare på nedanstående lista att följa ett antal regler, vilka kan läsas i sin helhet här. Styrelsen kommer att genomföra kontroller en (1) gång i månaden att reglerna efterlevs. 

Styrelsen vill emellertid påminna att samtliga uppfödare inom SKK:s organisation har informationsplikt gentemot sina valpköpare och ska vara väl förtrogna med RAS och följa de avelsrekommendationer som finns. Här kan Du läsa mer om avelsrekommendationerna för Bichon havanais.

Norra Sverige

Darkwilles

Ingela Lindgren
Boden, Norrbotten
darkwilles.webnode.se
darkwilles@gmail.com


Frosty Ink's

Per-Gösta Pettersson
Byske, Västerbotten
frostyinks@live.se



Polar Sweet´s

Gun-Britt Wennström
Gällivare, Norrbotten
polarsweets.se
gun-britt.wennstrom@telia.com


Xavas

Maria Johansson
Umeå, Västerbotten
kennelxava.123minsida.se
johanssonmaria1965@gmail.com

Evan's Aha

Anna Hedberg
Luleå, Norrbotten
evansaha.se
anna@evansaha.se


Gabbers

Ylva Andersson
Boden, Norbotten
gabbers.se
gabberskennel@gmail.com


Småvargarnas

Anna & Tommy Hintz
Norrfjärden, Norrbotten
smavargarna.webnode.se
busvargarna@gmail.com


Facklans

Helena Olofsson
Luleå, Norrbotten
facklans.se
facklans@live.se


Norrtussarnas

Camilla Hansson & Helene Mickelsson
Luleå/Gällivare, Norrbotten
norrtussarnas.weebly.com
norrtussarnas@gmail.com


Trollhedens

Marie Öhman Westling
Luleå, Norrbotten
m.westling@telia.com


Mellersta Sverige

Aco Tara's

Åsa Linhult
Grödinge, Stockholm
aco-taras.com
aco-taras@hotmail.se


Ek-Kvistens

Annie Nordkvist
Mora, Dalarna
ek-kvistens-kennel.webnode.se
annienordkvist@hotmail.com 


Havannaville's

Kerstin Berntson & Mimmi Nylander
Sköndal/Tyresö, Stockholm
havannavilles.com
havannavilles@gmail.com


Kambiones

Eva Ögren Karlsson
Stocka, Hälsingland
kambiones.dinstudio.se
kambiones@gmail.com


Lord Nelson's

Agneta Linge
Rånäs, Stockholm
lordnelson.se
kennel@lordnelson.se


Nasherhaus

Melissa Westergård
Lunda, Sigtuna
nasherhaus.se
mestwest@hotmail.com


Siljanstassarna

Anna-Lena Wikberg & Lisbeth Rosell
Mora, Dalarna
siljantassarnas.webnode.se
lisbeth.rosell@gmail.com


Woodlooks

Ingela Holm
Torsby, Värmland
kennelwoodlooks.com
kennelwoodlooks@gmail.com

Bichavas

Lena Thelin & Minna Vahvelainen
Strängnäs, Södermanland
bichavas.se
lena.thelin.bichavas@gmail.com


Frisette's

Mona-Lisa Pellén
Linköping, Östergötland
frisetteskennel.se
molipel@hotmail.com


Havanero's

Linda Gustavsson
Enköping, Uppsala
havaneros.se
info@havaneros.se


La Belle Tidarino´s

Monica Bernhardsson
Vansbro, Dalarna
la-belle-tidarino-s-kennel.webnode.se
monber@live.se


Lovecotts

Marie Rönnberg & Anna Rönnberg
Norrtälje, Stockholm
lovecotts.se
Lovecotts@hotmail.com


Pelvix

Tarja Arola Lundgren
Tullinge, Stockholm
pelvix.se
tarja.arola-lundgren@outlook.com


Skurusundets

Berit Anderén
Nacka, Stockholm
beritanderen@gmail.com


Xan-Liz

Inger & Åke Ohlson
Karlstad, Värmland
xan-liz.dinstudio.se
Inger_ohlson@hotmail.com

Chandaroff

Madeleine Stiernstedt
Stockholm, Stockholm
bichonhavanais.se
madeleine@bichonhavanais.se


Havanaisday's

Leena Hedberg
Järfälla, Stockholm
skogshojdenshundar.se
info@havanaisdays.se


Honungsmåne

Johanna Rydin
Falköping, Västergötland
honungsmane.com
honungsmane@telia.com


Lattimos

Gerd Söderholm
Rosersberg, Sigtuna
lattimos.se
gerd.soderholm@hotmail.com


Mejrams

Monica & Pernilla Mileteg
Mantorp, Östergötland
mejrams.n.nu
mejrams@hotmail.se


Tequilaville's

Monica Embretsen
Edsbyn, Hälsingland
tequilavilles.com
tequilavilles2@gmail.com


Strandwiks

Monica Rådahl Wikstrand
Kristinehamn, Värmland
wikstrand.com
strandwiks@hotmail.com


Södra Sverige

Amfelo's

Lise-Lotte Petersson
Habo, Jönköping
amfelos.se
lillan_68@gmail.com


Baekhagens

Henriette Angelin
Oxie, Skåne
baekhagens.se
henriette.angelin@live.se


Flor De Linnea

Linnéa Gedell
Vänersbord, Västra Götaland
flordelinnea.se
flordelinnea@gmail.com


Green Pond's

Malin Levin
Vankiva, Skåne
greenpondskennel.se
greenponds@hotmail.com


Kebic's

Kristina & Kenneth Nilsson
Kalmar, Småland
kebics.blogg.se
kebics1991@hotmail.com


Långvalslidens

Sandra Svartz
Uddevalla, Västra Götaland
teambreeders.se
langvalslidenskennel@gmail.com


Noxsidus

Denis Olevic
Bara, Skåne
denisolevic@hotmail.se


Svankällans

Marie Hanoksson
Hisings Kärra, Västra Götaland
svankallans.se
marie.hanoksson@hotmail.com


TiLeVis

Virginia & Vivianne Maxelius
Bara, Skåne
tileviskennel@gmail.com

Antonio's

Caroline Klang
Ramlösa, Skåne
anziws.se
klangcaroline1@gmail.com


Chewbaccas

Elise Alverönn
Smålandsstenar, Småland
chewbaccaskennel.se
elise@chewbaccaskennel.se


Fregancia

Maria Erlandsson
Eksjö, Småland
fregancia.se
kennelfregancia@hotmail.com


Happy Friend's

Maud Johansson
Bredaryd, Småland
happyfriendshavanese.se
maud.hfkennel@gmail.com


Körsbärs Blommans

Julia & Kristina Ermansson
Höör, Skåne
korsbarsblommans@hotmail.com



Meandi's

Katarina & Lars Mossberg
Åsa, Halland
meandis.se
meandiskennel@gmail.com


Sandsjölyckan

Susanne Gulbrandsen
Sexdrega, Västra Götaland
susannegulbrandsen@hotmail.com


Sweet Bishamons

Linnea & Ulrika Kvarnström
Alingsås, Västra Götaland
sweetbishamons.wixsite.com/bichonhavanais
sweetbishamons@hotmail.com


Trasselsuddens

Ulirka Schön
Växjö, Småland
trasselsuddens.wordpress.com
ulrika@trasselsudden.se

Aquavit

Carina Johansson
Västra Frölunda, Västra Götaland
kennelaquavit.se
carina@kennelaquavit.se


Flijus

Christina Eriksen
Bredaryd, Småland
flijus.simplesite.com
christina.flijus@gmail.com


Goldfly's

Elisabeth Jonsson & Markku Harald
Sexdrega, Västra Götaland
ejfox66@icloud.com


Ispärlans

Louise Jönsson
Tjörnarp, Skåne
isparlan.se
isparlans@telia.com


Lurvbollen

Carina Edvardsson
Svedala, Skåne
lurvbollen.se
carina.m.edvardsson@telia.com


Minitrix

Jenny Frick Nordqvist
Vinslöv, Skåne
minitrix.se
kennelminitrix@gmail.com


Sjöhemmets

Anette Eskilsson
Bor, Småland
sjohemmets.se
annette@sjohemmets.se


Tamarrionnett's

Annette Pettersson
Smålandsstenar, Småland
tamarrionnetts.se
nettanpet@gmail.com


Zacapas

Carina Schultz
Lysekil, Västra Götaland
carina.schultz@bredband.net