Uppfödare Bichon havanais

Genom att använda en av de många uppfödare som återfinns på BBHC:s uppfödarlistor kan Du som köpare vara säker på att uppfödaren endast använder hälsoundersökta djur i sin avel.

Styrelsen vill emellertid påminna att samtliga uppfödare inom SKK:s organisation har informationsplikt gentemot sina köpare och ska vara väl förtrogna med RAS och följa de avelsrekommendationer som finns. Här kan Du läsa mer om avelsrekommendationerna för Bichon havanais.

Norra Sverige

Darkwilles

Ingela Lindgren
Boden, Norrbotten
www.darkwilles.webnode.se
darkwilles@gmail.com


Frosty Ink's

Per-Gösta Pettersson
Byske, Västerbotten
frostyinks@live.se



Polar Sweet´s

Gun-Britt Wennström
Gällivare, Norrbotten
www.polarsweets.se
gun-britt.wennstrom@telia.com


Xavas

Maria Johansson
Umeå, Västerbotten
www.kennelxava.123minsida.se
johanssonmaria1965@gmail.com

Evan's Aha

Anna Hedberg
Luleå, Norrbotten
www.evansaha.se
anna@evansaha.se


Gabbers

Ylva Andersson
Boden, Norbotten
www.gabbers.se
gabberskennel@gmail.com


Småvargarnas

Anna & Tommy Hintz
Norrfjärden, Norrbotten
www.smavargarna.webnode.se
busvargarna@gmail.com


Facklans

Helena Olofsson
Luleå, Norrbotten
www.facklans.se
facklans@live.se


Norrtussarnas

Camilla Hansson & Helene Mickelsson
Luleå/Gällivare, Norrbotten
www.norrtussarnas.weebly.com
norrtussarnas@gmail.com


Trollhedens

Marie Öhman Westling
Luleå, Norrbotten
m.westling@telia.com


Mellersta Sverige

Aco Tara's

Åsa Linhult
Grödinge, Stockholm
www.aco-taras.com
aco-taras@hotmail.se


Chandaroff

Madeleine Stiernstedt
Stockholm, Stockholm
www.bichonhavanais.se
madeleine@bichonhavanais.se


Havannaville's

Kerstin Berntson & Mimmi Nylander
Sköndal/Tyresö, Stockholm
www.havannavilles.com
havannavilles@gmail.com


Kambiones

Eva Ögren Karlsson
Stocka, Hälsingland
www.kambiones.dinstudio.se
kambiones@gmail.com


Lord Nelson's

Agneta Linge
Rånäs, Stockholm
www.lordnelson.se
kennel@lordnelson.se


Nasherhaus

Melissa Westergård
Lunda, Sigtuna
www.nasherhaus.se
mestwest@hotmail.com


Smedtjärns

Helen Nilsson
Edsbyn, Hälsingland
www.smedtjarn.dinstudio.se
smedtjarn@gmail.com


Woodlooks

Ingela Holm
Torsby, Värmland
www.woodlooks.se
kennelwoodlooks@gmail.com

Bichavas

Lena Thelin & Minna Vahvelainen
Strängnäs, Södermanland
www.bichavas.se
lena.thelin.bichavas@gmail.com


Frisette's

Mona-Lisa Pellén
Linköping, Östergötland
www.frisetteskennel.se
molipel@hotmail.com


Havanero's

Linda Gustavsson
Enköping, Uppsala
www.havaneros.se
info@havaneros.se


La Belle Tidarino´s

Monica Bernhardsson
Vansbro, Dalarna
www.la-belle-tidarino-s-kennel.webnode.se
monber@live.se


Lovecotts

Marie Rönnberg & Anna Rönnberg
Norrtälje, Stockholm
www.lovecotts.se
Lovecotts@hotmail.com


Pelvix

Tarja Arola Lundgren
Tullinge, Stockholm
www.pelvix.se
tarja.arola-lundgren@outlook.com


Strandwiks

Monica Rådahl Wikstrand
Kristinehamn, Värmland
www.wikstrand.com
strandwiks@hotmail.com


Xan-Liz

Inger & Åke Ohlson
Karlstad, Värmland
www.xan-liz.dinstudio.se
Inger_ohlson@hotmail.com

Candygolds

Margot Hörnqvist
Mockfjärd, Dalarna
www.candygolds.com
candygolds@live.se


Havanaisday's

Leena Hedberg
Järfälla, Stockholm
www.skogshojdenshundar.se
info@havanaisdays.se


Honungsmåne

Johanna Rydin
Falköping, Västergötland
www.honungsmane.com
honungsmane@telia.com


Lattimos

Gerd Söderholm
Rosersberg, Sigtuna
www.lattimos.se
gerd.soderholm@hotmail.com


Mejrams

Monica & Pernilla Mileteg
Mantorp, Östergötland
www.mejrams.n.nu
mejrams@hotmail.se


Rosenknopparna

Catherine Magnusson Ernsten
Finspång, Östergötland
www.kennel-rosenknopparna.se
catherine@gustafevita.se


Tequilaville's

Monica Embretsen
Edsbyn, Hälsingland
www.tequilavilles.com
tequilavilles2@gmail.com


Södra Sverige

Amfelo's

Lise-Lotte Petersson
Habo, Jönköping
www.amfelos.se
lillan_68@gmail.com


Baekhagens

Henriette Angelin
Oxie, Skåne
www.baekhagens.se
henriette.angelin@live.se


Flor De Linnea

Linnéa Gedell
Vänersbord, Västra Götaland
www.flordelinnea.se
flordelinnea@gmail.com


Green Pond's

Malin Levin
Vankiva, Skåne
www.greenpondskennel.se
greenponds@hotmail.com


Kebic's

Kristina & Kenneth Nilsson
Kalmar, Småland
www.kebics.blogg.se
kebics1911@hotmail.com


Långvalslidens

Sandra Svartz
Uddevalla, Västra Götaland
www.langvalslidenskennel.se
langvalslidenskennel@gmail.com


Noxsidus

Denis Olevic
Bara, Skåne
denisolevic@hotmail.se


Svankällans

Marie Hanoksson
Hisings Kärra, Västra Götaland
www.svankallans.se
marie.hanoksson@hotmail.com


TiLeVis

Virginia & Vivianne Maxelius
Bara, Skåne
tileviskennel@gmail.com

Antonio's

Caroline Klang
Ramlösa, Skåne
www.anziws.se
klangcaroline1@gmail.com


Chewbaccas

Elise Alverönn
Smålandsstenar, Småland
www.chewbaccaskennel.se
elise@chewbaccaskennel.se


Fregancia

Maria Erlandsson
Eksjö, Småland
www.fregancia.se
kennelfregancia@hotmail.com


Happy Friend's

Maud Johansson
Bredaryd, Småland
www.happyfriendshavanese.se
maud.hfkennel@gmail.com


Körsbärs Blommans

Julia & Kristina Ermansson
Höör, Skåne
korsbarsblommans@hotmail.com



Meandi's

Katarina & Lars Mossberg
Åsa, Halland
www.meandis.se
meandiskennel@gmail.com


Sandsjölyckan

Susanne Gulbrandsen
Sexdrega, Västra Götaland
susannegulbrandsen@hotmail.com


Sweet Bishamons

Linnea & Ulrika Kvarnström
Alingsås, Västra Götaland
www.sweetbishamons.wixsite.com/bichonhavanais
sweetbishamons@hotmail.com


Trasselsuddens

Ulirka Schön
Växjö, Småland
www.trasselsuddens.wordpress.com
ulrika@trasselsudden.se

Aquavit

Carina Johansson
Västra Frölunda, Västra Götaland
www.kennelaquavit.se
carina@kennelaquavit.se


Flijus

Christina Eriksen
Bredaryd, Småland
www.flijus.simplesite.com
christina.flijus@gmail.com


Goldfly's

Elisabeth Jonsson & Markku Harald
Sexdrega, Västra Götaland
ejfox66@icloud.com


Ispärlans

Louise Jönsson
Tjörnarp, Skåne
www.isparlan.se
isparlans@telia.com


Lurvbollen

Carina Edvardsson
Svedala, Skåne
www.lurvbollen.se
carina.m.edvardsson@telia.com


Minitrix

Jenny Frick Nordqvist
Vinslöv, Skåne
www.minitrix.se
kennelminitrix@gmail.com


Sjöhemmets

Anette Eskilsson
Bor, Småland
www.sjohemmets.se
annette@sjohemmets.se


Tamarrionnett's

Annette Pettersson
Smålandsstenar, Småland
www.tamarrionnetts.se
nettanpet@gmail.com


Zacapas

Carina Schultz
Lysekil, Västra Götaland
carina.schultz@bredband.net