Årets uppfödare

Uppfödarpokalen 

Viktig information i pokaltävlingarna!
Resultat t o m Växjö 5/11. OBS! Datumintervallen gäller ej valpar.

Resultaten för valpar, veteraner och uppfödare måste meddelas listansvarig senast en (1) månad efter utställningen för att få tillgodogöra sig poängen. Notera att även SDHK's BIS-placeringar måste meddelas. Använd något av de två formulären längst ned på sidan.

Uppfödarpokalen Bichon havanais

Här kan Du se tidigare års poänglistor. 

1. Aquavit 100p (30+10+10+26+24)

7/5 Skara SDHK Domare: Gunilla Kühni Stenberg, Fredrik Nilsson (Plac 1=10p + BIS=20p)
21/5 Hässleholm SDHK Domare: Annika Ulltveit Moe (Plac 1=10p)
Aquavit Forget Me Not SE50772/2021
Aquavit Take A Chance On Me SE50735/2018
Aquavit Diamonds Are Forever SE24080/2020
Aquavit For Your Eyes Only SE24079/2020

22/5 Hässleholm Domare: Helle Bekker (Plac 1=10p)
Aquavit Forget Me Not SE50772/2021
Aquavit Buttercup SE50774/2021
Aquavit Diamonds Are Forever SE24080/2020
Aquavit For Your Eyes Only SE24079/2020

13/8 Ronneby Domare: Fredrik Niksson, Ginilla Albrigtsen (Plac 1=10p + BIS 3=16p)
11/9 Tågarp SDHK Domare: Helle Dan, Helle Dan  (Plac 1=10p + BIS 4=14p)   
Aquavit Forget Me Not SE50772/2021 
Aquavit Take A Chance On Me SE50735/2018 
Aquavit Buttercup SE50774/2021 
SE UCH Aquavit Diamonds Are Forever SE24080/2020 

2. Pelvix 66p (10+10+26+10+10)

24/4 Västerås Domare: Kurt Nilsson (Plac 1=10p)
C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-14 WW-18 Pelvix Lady Stardust SE21404/2012
DK JV-15 EE CH NORD UCH Pelvix Princess Aurora SE15274/2015
Pelvix Visit To Vienna SE11046/2020
Pelvix Gloria Prosecco SE14735/2021

28/5 Gimo Domare: Sonja Björklund (Plac 1=10p)
C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-14 WW-18 Pelvix Lady Stardust SE21404/2012
Pelvix Gemma Di Luna SE14738/2021
Pelvix Visit To Vienna SE11046/2020
Pelvix Gloria Prosecco SE14735/2021

2/7 Eskilstuna SDHK Domare: Carole Garhoffer, Carole Garhoffer (Plac 1=10p + BIS 3=16p)
C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-14 WW-18 Pelvix Lady Stardust SE21404/2012
Pelvix Gloria Prosecco SE14735/2021
Pelvix Pansa Blanca SE38687/2020
Pelvix Gemma Di Luna SE14738/2021

23/7 Märsta Domare: Eva Nielsen (Plac 1=10p)
24/7 Västerås Domare: Alexandar Petrovic (Plac 1=10p)
C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-14 WW-18 Pelvix Lady Stardust SE21404/2012
Pelvix Out Of Time SE18419/2019
Pelvix Gloria Prosecco SE14735/2021
Pelvix Visit To Vienna SE11046/2020  

3. Norrtussarnas 60p (8+26+8+10+8)

29/5 Piteå Domare: Kurt Nilsson (Plac 2=8p)
FI UCH SE UCH Norrtussarnas Extrem Empressa SE18874/2014
C.I.B. NORD UCH SE V-19 Norrtussarnas Bea Trix The Beauty SE52656/2012
Norrtussarnas Miss Mon Ami SE58743/2020
Norrtussarnas Im A Rockstar SE47978/2018

3/7 Gällivare
Domare: Anne Livö, Anna-Lena Angeria (Plac 1=10p + BIS 3=16p)
C.I.B. NORD UCH SE V-19 Norrtussarnas Bea Trix The Beauty
SE UCH FI UCH Norrtussarnas Kung Fu Fighting SE18387/2020
Norrtussarnas Joyful Jill SE40016/2019
FI UCH SE UCH Norrtussarnas Extrem Empressa SE18874/2014

17/9 Sandviken Domare Åke Cronander (Plac 2=8p)
FI UCH SE UCH Norrtussarnas Extrem Empressa SE18874/2014
SE UCH FI UCH Norrtussarnas Kung Fu Fighting SE18387/2020
Norrtussarnas Miss Mon Ami SE58743/2020
Norrtussarnas Jazzy So Classy SE40018/2019

15/10 Sundsvall Domare: Stephen Minoque (Plac 1=10p) 
15/10 Timrå Domare: Liz-Beth Liljeqvist (Plac 2=8p)
FI UCH SE UCH Norrtussarnas Extrem Empressa SE18874/2014 
Norrtussarnas Miss Magic SE58740/2020 
Norrtussarnas Jazzy So Classy SE40018/2019 
Norrtussarnas Joyful Jill SE40016/2019  

4. Evan's Aha 58p (8+24+10+6+10)

3/7 Gällivare Domare: Anne Livö (Plac 2=8p)
16/7 Piteå Domare: Joel Lantz, Arne Foss (Plac 1=10p + BIS 4=14p)
Evan's Aha Hot Shot SE29728/2019
Evan's Aha Incredible Icequeen SE34709/2019
Evan's Aha Eye Of Eternity SE18773/2015
Evan's Aha Hot Habiba SE29730/2019

13/8 Överkalix Domare: Sissi Dollmann (Plac 1=10p)
Evan's Aha Hot Shot SE29728/2019
Evan's Aha Joy Of Jambalaya SE14945/2021
Evan's Aha Hot Habiba SE29730/2019
Evan's Aha Incredible Icequeen SE34709/2019  

17/9 Sandviken Domare Åke Cronander (Plac 3=6p)
18/9 Sandviken SDHK Domare Monica Vikner Stafberg (Plac 1=10p)

Evan's Aha Hot Shot SE29728/2019
Evan's Aha Joy Of Jambalaya SE14945/2021
Evan's Aha Hot Habiba SE29730/2019
Evan's Aha Eye Of Eternity SE18773/2015  

4. Trollhedens 58p (10+28+8+4+8)

18/6 Vännäs Domare: Aleksandra Palumbo (Plac 1=10p)
Trollhedens Unbreak My Heart SE34895/2016
Trollhedens Rambli'n Rose SE18383/2014
Trollhedens Ztanning Zivah SE10730/2021
Trollhedens Ziggy Ztardust SE10728/2021

19/6 Vännäs SDHK Domare: Helle Bekker, Jussi Liimatainen (Plac 1=10p + BIS 2=18p)
Trollhedens Ziggy Ztardust SE10728/2021
Trollhedens Ztanning Zivah SE10730/2021
Trollhedens Unbreak My Heart
Trollhedens Rambli'n Rose SE18383/2014

13/8 Överkalix Domare: Sissi Dollmann (Plac 2=8p)
16/10 Timrå SDHK Domare: Liz-Beth Liljeqvist (Plac 2=8p)
Trollhedens Ziggy Ztardust SE10728/2021
Trollhedens Xlnt Xcalibur SE33253/2019
Trollhedens Unbreak My Heart SE34895/2016
Trollhedens Rambli'n Rose SE18383/2014 

15/10 Sundsvall Domare: Stephen Minoque (Plac 4=4p)
Trollhedens Ziggy Ztardust SE10728/2021
Trollhedens Ziggy Ztardust SE10728/2021
Trollhedens Xlnt Xcalibur SE33253/2019
Trollhedens Unbreak My Heart SE34895/2016  

6. Meandi's 50p (10+10+10+10+10)

16/4 Malmö Domare: Tomas Rohlin (Plac 1 = 10p)
8/5 Skara Domare: Bengt-Åke Bogren (Plac 1 = 10p)
9/7 Tvååker Domare: Mikael Nilsson (Plac 1=10p)
DK JV-21 NORD JV-21 NORD V-21 Meandi's Go On And On SE44484/2020
SE UCH NO UCH Meandi's If You Were Me SE44485/2020
C.I.B. DK UCH DK V-21 NORD UCH NORD V-19 Meandi's Handsome Henox SE21013/2017
Meandi's Time Waits For No One SE65479/2020

1/7 Borås Domare: Marie Callert (Plac 1=10p)
DK JV-21 NORD JV-21 NORD V-21 Meandi's Go On And On SE44484/2020
C.I.B. DK UCH DK V-21 NORD UCH NORD V-19 Meandi's Handsome Henox SE21013/2017
Meandi's Time Waits For No One SE65479/2020
DK JV-21 NORD JV-21 Meandi's I Want It All SE63222/2020

8/7 Tvååker Domare: Ann-Christine Johansson (Plac 1=10p) 
SE UCH NO UCH Meandi's If You Were Me SE44485/2020 
C.I.B. DK UCH DK V-21 NORD UCH NORD V-19 Meandi's Handsome Henox SE21013/2017 
NO UCH SE UCH Meandi's Hypnotizing Haxon SE21015/2017
Meandi's Time Waits For No One SE65479/2020 

7. Facklans 30p

29/5 Piteå Domare: Kurt Nilsson, Anette Edlander (Plac 1 =10p + BIS=20p)
Facklans Hortlax Håkan SE46771/2020
C.I.B. NORD UCH SE JV-14 SE V-16 SE V-19 Facklans TNT SE23092/2014
Facklans Efterlängtade Ella SE57999/2019

Facklans Happy Hayley SE46773/2020

8. Tequilaville's 10p

9/7 Alfta Domare: Cindy Pettersson (Plac 1=10p)
Tequilaville's Havana Honey SE59307/2019
Tequilaville's Knockout SE 29179/2014
Tequilaville's Easy To Love Elize SE54365/2018
Tequilaville's Lion King SE323172021  

9. Nasherhaus  8p 

22/7 Märsta BBHC Domare: Sara Nordin (Plac 2=8p)  
Nasherhaus Simply Smashing SE44550/2021
Nasherhaus Steal The Show SE44551/2021
Nasherhaus Neon Nights SE24270/2021
FI JV-19 NO JV-19 Nasherhaus Mama Said  

10. Havannaville's 4p 

17/9 Sandviken Domare Åke Cronander (Plac 4=4p)
SE UCH, DK UCH, HAHV-22, DKKJUBV-22, BORNHV-22, LV CH Havannaville's Not Just Anybody SE14323/2018
Havannaville's Standing Ovation SE69005/2021
Havannaville's Ravenna In Red Dots SE33161/2021
Havannaville's Quadrophenia SE61078/2020 

Uppfödarpokalen Bolognese

Här kan Du se tidigare års poänglistor. 

1. Hunky-Dory  90p (10+10+30+10+30)

22/5 Hässleholm Domare: Sara Nordin (Plac 1=10p)
DK V-21, HEL JV-21, FI JV-21, FI V-21, NO JV-21, NO V-21, NO V-22, NORD JV-21, NORD V-21, Hunky-Dory Who Are You SE48242/2020
NO JV-22 Hunky-Dory How You Doin' SE58061/2021
SE UCH Hunky-Dory Me Myself And I SE19290/2020
Hunky-Dory Indispensible SE15152/2020 

22/7 Märsta BBHC Domare: Sara Nordin (Plac 1=10p)
23/7 Märsta Domare: Ramune Kazlauskaite (Plac 1=10p)
21/8 Norrköping Domare: Markus Gisslén, Nicola Smolic (Plac 1=10p + BIS=20p)
17/9 Sandviken SDHK Domare Marie Thorpe (Plac 1=10p)
18/9 Sandviken Domare Ann-Christine Johansson, Marie Thorpe
(Plac 1=10p + BIS=20p)
DK V-21, HEL JV-21, FI JV-21, FI V-21, NO JV-21, NO V-21, NO V-22, NORD JV-21, NORD V-21, Hunky-Dory Who Are You SE48242/2020
NO JV-22 Hunky-Dory How You Doin' SE58061/2021
SE UCH Hunky-Dory Me Myself And I SE19290/2020
SE UCH Hunky-Dory Take On Me SE48288/2019  

Listansvarig för uppfödarpokalen

Lillemor Flodén Magnusson
Tel. 073-362 93 28

Använd formuläret för att meddela nedanstående placeringar senast en (1) månad efter utställningen:
- Uppfödargruppernas placeringar och eventuellt BIS-placering.

Läs statuterna för pokaltävlan här