Årets utställningshundar

Resultat t.o.m. Leksand & Vännäs 19/6* 

Viktig information!

Du som vill vara med i valp-, veteran- och uppfödarpokalen måste maila in Ditt resultat till listansvarig senast en (1) månad efter utställningen för att kunna tillgodogöra Dig poängen. Poängberäkningen på vuxna hundar görs utifrån SKK's hunddata - bortsett från SDHK BIS-placeringar vilket måste mailas in till listansvarig. Om något blivit fel i poängräkningen, kontakta listansvarig.

* Valppokalens resultat t.o.m. Leksand 19/6 

Vinnarpokaler Bichon havanais


Hanvalpar

1. 52p (7+27+7+11)
Jatakabis Wag The Dog SE16488/2022
Ägare: Lena Öhlund

2. 37p (10+5+11+11)
Havannaville's Standing Ovation SE69005/2021
Ägare: Maria Nylander

Tikvalpar

1. 64p (28+26+10)
Tequilaville's New Hope SE12031/2022
Ägare: Caroline Klang

2. 30p
Baekhagens Anya´s Golden Bonnie SE63725/2021
Ägare: Henriette Angelin

3. 19p (7+12)
Svankällans Madonna SE66793/2021
Ägare: Catharina Asplund 

4. 12p
Svankällans Madam SE66792/2021
Ägare: Marie Hanoksson & Linda Hallor


Hanar
1. 198p (25+31+50+40+52)

C.I.B. NORD UCH DK UCH NORD V-19 DK V-21
Meandi's Handsome Henox SE21013/2017 
Ägare: Kerstin & Sofie Rattfeldt

2. 88p (9+11+15+53) 
DK JV-21 NORD JV-21 NORD V-21
Meandi's Go On And On SE44484/2020
Ägare: Kerstin Rattfeldt & Sofie Rattfeldt

3. 86p (20+29+11+13+13)
Aquavit Forget Me Not SE50772/2021
Ägare: Carina Johansson & Fanny Jonsson


4. 75p
(18+21+7+15-14) SE UCH DK UCH FI UCH NO UCH
SE UCH DK UCH FI UCH NO UCH 
Minitrix Golden Soul SE60705/2019 
Ägare: Susanne Kasberger

5. 57p (11+35+11)
Meandi's If You Were Me SE44485/2020
Ägare: Marie Hanoksson

6. 48p (12+36)
SE UCH FI UCH
Norrtussarnas Kung Fu Fighting SE18387/2020
Ägare: Anita Pasma


7. 43p (17+17+9)
SE UCH DK UCH 
Torcedore's El Caballero SE56447/2019 
Ägare:Susanne Kasberger

8. 36p (16+11+9)
Havannaville's Not Just Anybody SE14323/2018 
Ägare: Mimmi Nyander & Kerstin Berntsson

9. 33p (9+10+14)
SE UCH 
Aquavit Take A Chance On Me SE50735/2018
Ägare: Henriette Guldbæck Angelin

10. 27p (18+9) 
Tatankas Gifted Golden Cover SE62422/2020 
Ägare: Maria Modén

11. 22p
NORD JV-19 SE UCH, DK UCH
Cubana Stars Come On Conrad SE25225/2019
Ägare: Katarina Mossberg

12. 20p (12+8)

Cubana Stars Amazing Aragorn SE28370/2017 
Ägare:Therése Lindh

13. 19p (10+9)
Candygolds Go For Gold Texas SE32265/2019 
Ägare: Annika Jonsson

14. 16p
SE UCH FI UCH 
Jatakabi's Ever and Ever 
Ägare: AnitaPasma & Camilla Hansson

15. 14p
No UCH SE UCH 
Meandi's Hypnotizing Haxon SE21015/2017 
Ägare: Monica Mileteg

15. 14p
Bangsi White House Havanese SE30009/2019 
Ägare: Ingrid Rinnbäck & Agneta Linge

15. 14p
Norrtussarnas Im A Rockstar SE47978/2018 
Ägare: Eva Rönnbäck

18. 13p
Tequilaville's Love At First Sight SE32315/2021 
Ägare: Katarina Mossberg

18. 13p
Kambiones Xavier SE37397/2021 
Ägare: Anette Svallfors

20. 11 p
Pelvix Rayo Del Sol SE26072/2019 
Ägare: Per-Gösta Pettersson

21. 10p
Mejrams Made Of Dreams SE60359/2019 
Ägare:Pernilla Mileteg

22. 9p
Kläppas U Make My Day SE27536/2019 
Ägare: Catarina Lorenzson

23. 7p
Tequilaville's King Of The Hill SE17674/2021 
Ägare. Monica Embretsen

23. 7p
Sirlen's Elegant Ebbe SE53191/2019 
Ägare: AnneMarie & Jenny Öhqvist

23. 7p
SEUCH 
La Belle Tidarino's Choco Caramel SE58529/2016 
Ägare: Monica Bernhardsson

Tikar 

1. 97p (20+14+16+13+34)
SE UCH
Aquavit For Your Eyes Only SE24079/2020
Ägare: Nina Lönner Andersson & Hanna Andersson

2. 85p (48+17+12+8)
Meandi's Time Waits For No One SE65479/2020
Ägare: Katarina Mossberg

3. 82p (21+17+14+15+15)
Minitrix Black Chrystal SE11858/2019
Ägare Jenny Frick Nordquist

4. 70p (37+17+16)
Facklans Happy Hayley SE46773/2020
Ägare: Helena Olofsson

5. 66p (10+19+18+19)
Aquavit Diamonds Are Forever SE24080/2020
Ägare: Carina Johansson

6. 64p (16+48)
He JV-22
Pelvix Gloria Prosecco SE14735/2021
Ägare: Tarja Arola Lundgren

7. 44p (19+12+13)
Baekhagens Anya´s Heaven Of Alva SE54279/2020
Ägare: Henriette Guldbæck Angelin

8. 38p (20+18)
Norrtussarnas Miss Mon Ami SE58743/2020
Ägare: Karlström Linnéa

9. 36p (20+16)
Svankällans Isme SE28854/2019
Ägare: Marie Hanoksson

9. 36p (18+18)
Pelvix Visit To Vienna SE11046/2020
Ägare: Linda Gustafsson

11. 34p
C:I:B: NO UCH NORD UCH
Zodiaka'La Star's Vintage Woman SE35647/2016
Ägare: Josefina Ölund

12. 31p
Ricka Rackas Fool Me Faster Fanny SE25599/2021
Ägare: Therése Lindh

13. 28p (12+16)
Havannaville's Quadrophenia SE61078/2020
Ägare: Kerstin Berntson

14. 23p
Evan's Aha Hot Habiba SE29730/2019
Ägare: Anna Hedberg

15. 22p
Candygolds Only One Orizza SE34835/2021
Ägare:Margot Hörnqvist

15. 22p
Aquavit Nordic Miracle SE54963/2020
Ägare: Josefina Ölund

17. 20p
DK UCH
Pelvix Polvo De Estrellas SE26069/2019
Ägare: Tarja Arola Lundgren & Anette Forslund

18. 17p
Frisette's Chessie SE42865/2021
Ägare Mona-Lisa Pellén

19. 16p
Tullebyns Cheri Cheri Lady SE54043/2017
Kerstin Fallbrink

20. 15p
Frosty Ink's Frigg SE21170/2020
Ägare: Per-Gösta Pettersson

21. 14p
Meandi's The Bitch Is Back SE44486/2020
Ägare: Katarina Mossberg

21. 14p
Vikbrons Wera SE34939/2021
Ägare: Monica Embretsen

23. 13p
Chewbaccas Adria The Admirer SE62197/2020
Ägare: Elise Alverönn

23. 13p
Velvet Story Give Me Kiss Of Fire SE19691/2022
Ägare: Helena Olofsson

25. 12p
Antonio's Klang SE21705/2021
Ägare: Caroline Klang


Veteranhanar

1. 155p  (101+43+11)
C.I.B NORD UCH SE JV-14 SE V-16 SE V19
Facklans TNT
Ägare: Annika Jonson

Veterantikar

1. 137p (51+40+46)
C.I.B. DK V-13 NO JV12 NORD UCH NORD V-14 WW-18
Pelvix Lady Stardust SE21404/2012
Ägare: Tarja Arola Lundgren

2. 45p (5+10+30)
XAN-LIZ D HAPPY SE21720/2011
Ägare: Inger Ohlson

3. 42p
C.I.B. NORD UCH SE V-19
Norrtussarnas Bea Trix The Beauty SE52656/2012
Ägare: Camilla Hansson

4. 17p (3+7+7)
Trollhedens Rambli'n Rose SE18383/2014
Ägare: Marie Öhman Westling 

5. 7p 
FI UCH SE UCH 
Norrtussarnas Extrem Empressa SE18874/2014 
Ägare: Camilla Hansson

6. 5p 
FI JV-14 FI UCH NO UCH SE UCH SE V-15 
Be A Viking Berylla Boffin SE52305/2013
Ägare: Anna Hedberg

Vinnarpokal Bolognese


Hanar

Ingen tävlande

Tikar 

1. 31p (11+10+10) 
Xan-Liz B Abrielle SE53027/2019 
Ägare: Inger Ohlsson 

2. 24p (13+11)
NOJW-21 NOW-21 NORDJW-21 NORDW-21 DKW-21 HELJW-21 FINJW-21 FINW-21 NOW-22
Hunky-Dory Who Are You SE48242/2020
Ägare: Fredrika & Lotten Rönquist

3. 22p (11+11)
Hunky-Dory Take On Me SE48288/2019
Ägare: Fredrika & Lotten Rönquist

3. 22p (11+11)
Brightclouds Aurora SE40633/2019
Ägare: Ingrid Wållberg

5. 20p (10+10)
Aquavit Bonnie Parker SE54581/2019
Ägare: Carina Johansson & Fanny Jonson

6.  12p (7+5)
Hunky-Dory Me Myself And I SE19290/2020
Ägare: Fredrika & Lotten Rönquist  

7.  5p

Hunky-Dory How You Doin' SE58061/2021 
Ägare: Fredrika & Lotten Rönnquist

Uppfödarpokalen Bichon havanais


1. KENNEL AQUAVIT     50p (30+10+10)

7/5 Skara SDHK Domare: Gunilla Kühni Stenberg, Fredrik Nilsson (Plac 1 = 10p + BIS = 20p)
21/5 Hässleholm SDHK Domare: Annika Ulltveit Moe (Plac 1 = 10p)
Aquavit Forget Me Not SE50772/2021
Aquavit Take A Chance On Me SE50735/2018
Aquavit Diamonds Are Forever SE24080/2020
Aquavit For Your Eyes Only SE24079/2020

22/5 Hässleholm SKK Domare: Helle Bekker (Plac 1 = 10p)
Aquavit Forget Me Not SE50772/2021 
Aquavit Buttercup SE50774/2021
Aquavit Diamonds Are Forever SE24080/2020
Aquavit For Your Eyes Only SE24079/2020  


2. TROLLHEDENS KENNEL 38p (10+28)

18/6 Vännäs Domare: Aleksandra Palumbo (Plac 1=10p)
Trollhedens Ziggy Ztardust SE10728/2021
Trollhedens Ztanning Zivah SE10730/2021
Trollhedens Unbreak My Heart SE34895/2016

Trollhedens Rambli'n Rose SE18383/2014

19/6 Vännäs SDHK Domare: Helle Bekker, Jussi Liimatainen (Plac 1=10p + BIS 2=18p)
Trollhedens Ziggy Ztardust SE10728/2021
Trollhedens Ztanning Zivah SE10730/2021
Trollhedens Unbreak My Heart
Trollhedens Rambli'n Rose SE18383/2014  

3. FACKLANS KENNEL 30p

29/5 Piteå Domare: Kurt Nilsson, Anette Edlander (Plac 1 =10p + BIS = 20p)
Facklans Hortlax Håkan SE46771/2020
C.I.B. NORD UCH SE JV-14 SE V-16 SE V-19 Facklans TNT SE23092/2014
Facklans Efterlängtade Ella SE57999/2019

Facklans Happy Hayley SE46773/2020



4.  MEANDI'S KENNEL     28p (10+8+10)

16/4 Malmö Domare: Tomas Rohlin (Plac 1 = 10p)
7/5 Skara SDHK Domare: Gunilla Kühni Stenberg (Plac 2 = 8p)
8/5 Skara
Domare: Bengt-Åke Bogren (Plac 1 = 10p)
DK JV-21 NORD JV-21 NORD V-21 Meandi's Go On And On SE44484/2020
Meandi's If You Were Me SE44485/2020
C.I.B. DK UCH DK V-21 NORD UCH NORD V-19 Meandi's Handsome Henox SE21013/2017
Meandi's Time Waits For No One SE65479/2020


5.  PELVIX KENNEL     20p (10+10)

24/4 Västerås SKK Domare: Kurt Nilsson (Plac 1 = 10p)
C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-14 WW-18 Pelvix Lady Stardust SE21404/2012
DK JV-15 EE CH NORD UCH Pelvix Princess Aurora SE15274/2015
Pelvix Visit To Vienna SE11046/2020
Pelvix Gloria Prosecco SE14735/2021

28/5 Gimo SKK Domare: Sonja Björklund (Plac 1 = 10p)
C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-14 WW-18 Pelvix Lady Stardust SE21404/2012
Pelvix Gemma Di Luna SE14738/2021
Pelvix Visit To Vienna SE11046/2020
Pelvix Gloria Prosecco SE14735/2021


6.  NORRTUSSARNAS KENNEL     8p

29/5 Piteå Domare: Kurt Nilsson (Plac 2 = 8p)
FI UCH SE UCH Norrtussarnas Extrem Empressa SE18874/2014
C.I.B. NORD UCH SE V-19 Norrtussarnas Bea Trix The Beauty SE52656/2012
Norrtussarnas Miss Mon Ami SE58743/2020
Norrtussarnas Im A Rockstar SE47978/2018 

Ansvarig för poängräkning - valpar

Katarina Mossberg
Tel. 070-863 36 71
använd formuläret bredvid eller nedanstående mailadress:
valppokalen@bbhc.nu

Ansvarig för poängräkning - övriga

Lillemor Flodén Magnusson
Tel. 073-362 93 28
använd formuläret bredvid eller någon av följande mailadresser:
bollopokalen@bbhc.nu
havapokalen@bbhc.nu
uppfodarpokal@bbhc.nu